Sv: Hva om Donald Trump blir president?
Steve Bannon ledet Trumps valgkamp fra august 2016, og han er nå utnevnt til å ha ansvaret for stragien til den nye administrasjonen. Det var ikke på noe tidspunkt uklart hva Bannon eller de andre som jobbet for Trump under valgkampen stod for. Sannsynligvis er "white supremacist" egentlig mer dekkende enn "nynazist" for Trump og hans støttespillere, men det har vi ikke noe godt ordt for på norsk. Nynazist er i praksis nært nok, og de glir over i hverandre. Begynn for eksempel med Southern Poverty Law Center sin omtale av utnevnelsen av Bannon fra 14. november.
Det kan være verdt lese om den nyutnevnte justisministeren Jeff Sessions også. Han har siden 80-tallet jobbet politisk mot svartes rettigheter, først som statsadvokat i Alabama, og siden som senator i Washington. (Han er jo en dyktig politiker, så han benekter naturligvis at han er rasist).
Jeg skjønner at ikke alle som stemte på Trump har fått med seg detaljene i dette. Det unnskylder ingenting. Det var jo åpenbart fra starten av valgkampen at Trumps retorikk var kvinnefiendtlig, rasistisk og høyreekstrem.
Ben "deplorable doesn't cover half of it" Murphy
|