Sv: Hvor ofte spiser dere dessert?
Opprinnelig lagt inn av liefje, her.
Dessert som i sitte ved bordet og spise en søt greie rett etter middagen skjer kun når vi har gjester. I julen har jeg alltid planlagt dessert, men stort sett droppes det likevel fordi det var nok mat til selve middagen. Det hender at mann og sønn tar seg en is på kvelden, jeg er egentlig ikke noe is-menneske så jeg står over.
Altså, hallo, dessert har jo ikke noe med om man har nok MAT å gjøre! Man kan fint være mett og fortsatt ha både lyst på og plass til dessert.
Det er helt fysiologisk: Vi har faktisk dessertmage, fordi kroppen vil oppfordre oss til å for eksempel spise litt frukt eller bær etter maten, fordi det er bra for fordøyelsen. Derfor økes magesekkvolumet littegrann når vi spiser noe søtt. (Dette var åpenbart før raffinert sukker og kremfløte var oppfunnet...).
Dessert er noe helt annet enn kake. Dessert er noe man spiser rett etter middag, ikke ellers. Man spiser jo ikke KAKE etter en middag, det ville jo vært helt SJUKT!
__________________
Feilen med verden er at de dumme er så skråsikre på alt - og de kloke så fulle av tvil. Bertrand Russel
|