Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Fritid og hobby > Gremlis reise- og fremmedspråkforum

Albania, noen?

Gremlis reise- og fremmedspråkforum Forum for diskusjon av reiser, reisemål, og fremmedspråk.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 14-11-18, 08:10   #5
Timar
Klar
 
Timar sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2009
Hvor: Sentralt
Innlegg: 10.986
Blogginnlegg: 56
Timar har mye å være stolt avTimar har mye å være stolt avTimar har mye å være stolt avTimar har mye å være stolt avTimar har mye å være stolt avTimar har mye å være stolt avTimar har mye å være stolt avTimar har mye å være stolt avTimar har mye å være stolt avTimar har mye å være stolt avTimar har mye å være stolt av
Standard

Sv: Albania, noen?

Opprinnelig lagt inn av Carpe Diem, her.

Jeg har tenkt litt på å reise til Albania sammen med jentene, men har vært litt usikker på om det er trygt nok uten en mann med... Har litt negative vibber til navnet jmf "Albaner-mafia" som har styrt mye kriminell virksomhet i nærmeste by. Har du vært der flere ganger og har et reelt inntrykk av dette?

Nei, kun en gang, men det holdt. Jeg hadde de samme fordommene før jeg dro, og ble så positivt overrasket. Ingen prøvde å lure oss eller prute, og tilfeldige folk prøvde å hjelpe oss hele tiden når de så at vi lurte på noe. Det eneste kjipe/negative vi opplevde, var noen tiggere som brukte barna for å lokke til seg mer penger. Men de var tilreisende på samme måte som tiggerne i Norge.

Landet har hatt en veldig rask utvikling de siste 20 årene. På begynnelsen av 90-tallet var de mer lukket for omverdenen enn Nord-Korea har vært! Det spennende er at de har utviklet seg litt annerledes enn Vest-Europa, f.eks har veldig mange av byggene en egenartet arkitektur og ofte veldig sterke farger.

Turistene er viktig for den økonomiske utviklingen i Albania, og det bidrar nok til at vi følte oss godt tatt i mot. I tillegg har albanerne noen æreskodekser rundt det med ærlighet. Mafiafolka var nok et produkt av den kjipe tida før landet virkelig fikk fart i hjulene. Nå vil jeg tro det er jobb til alle i hjemlandet.

Vi valgte å bo på et fint hotell på stranda, men fortsatt til en relativt billig penge. Det er mulig å leie leilighet på AirBnB til bare noen kroner pr natt, men da havner man nok i ei sliten blokk fra kommunisttida.

Timar er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 23:01.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no