Sv: Saus til fisk
Hollandaisesaus, eggesmør og Sandefjordsmør er det vi helst bruker til fisk. Hvit saus også da, men oftest de tre overnevnte.
Hollandaisesaus:
75 gram meierismør
1 dl kremfløte
2 eggeplommer
saften av 1 sitron
Bland alt i en kjele og rør til det tykner over svak varme. Rør godt hele tiden og hold sausen varm i varmbad. Den må ikke koke. Mengden sitron kan minkes, jeg liker den ikke så sur men det er en smakssak.
Eggesmør (nydelig til torsk)
4 hardkokte egg
250 g normalsaltet smør
litt finhakket bladpersille
Smelt smøret og bland i egg i småbiter (jeg deler dem på langs og tvers i eggedeleren så det blir små firkanter). Bland inn persille.
Sandefjordsmør
200 gram smør
2 dl fløte
1 bunt persille
salt og hvit pepper
1. Smelt smøret, men ikke over kokepunktet.
2. Rør i fløten og bland i finhakket persille. Smak til med salt og pepper. Crème fraiche isteden for fløte gir en noe skarpere smak. Passer til kokt laks og ørret.
Ellers synes jeg vanlig lettrømme er snadder til laks, og jeg lager en utrolig god rømmesalat som passer så godt til laks at jeg ikke klarer å spise laks uten! Da blander jeg bare isbergsalat og evt. annen salat, litt agurk i tynne skiver og gulrotstrimler samt små eplebiter i en salatbolle og vender inn en blanding av et beger rømme, sitronsaft og sukker. Fantastisk!
__________________
I stepped on a cornflake, now I'm a cereal killer.
|