Sv: Skal dere i 8. mars-tog på lørdag?
Opprinnelig lagt inn av glitterchick, her.
Jaja, jeg får være engasjert alene da.
Nei, da, det trenger du slett ikke. Hvis jeg er frisk nok, så skal jeg kle godt på meg og komme. Jeg tar med meg Lille som var i Bergen i fjor og dødelig fornærmet på farmor som ikke ville gå i tog.
Jeg blir utrolig skuffet over alle dere som aldri kunne tenkt dere å gå i tog, men som lever de gode kvinnelivene som er kjempet frem av nettopp dem som gikk i tog. Det var IKKE bedre før.
Hadde det ikke vært for de damene som gikk i tog hadde man fremdeles tatt abort med strikkepinner, ikke tjent penger i kvinneyrker, (enda mindre enn i dag, that is), ikke hatt adgang til enkelte studier/yrker, ikke hatt fødselspermisjon og i hvertfall ikke en lønnet fødselspermisjon, ikke hatt barnehager, ikke hatt mulighet til å klare seg som alenemor men måttet sende ungen på barnehjem som i gamledager og ikke hatt den friheten kvinner i dag har. Det er langt igjen, etter min mening, og det er fremdeles utrolig mye urettferdighet som følger kjønn, men vi er på vei.
Det fremstår som både usolidarisk og utakknemlig å kaste vrak på alt som kvinnekampen har ført til for hver enkelt av dere. Som dere tar som en selvfølge. Hadde det ikke vært for feministene hadde det ikke vært krisesentre, og vold i hjemmet ville ikke vært på dagsorden, men hysjet ned og kalt en privatsak. Som i Spania, der det dør flere kvinner hver dag som resultat av vold i hjemmet.
Lov mot kjøp av sex er et resultat av femisters kamp for at sex og kropp ikke er noe som kan kjøpes. Incestsentrene er kommet i gang som et resultat av feministers kamp for å sette dette ihjeltiede problemet på dagsorden. Og i likhet med krisesenterbevgelsen si noe om at det ikke er idividuelle årasker til at man blir banket opp eller voldtatt av nærmeste familie, men strukturelle! Det er noe med kvinne- og mannsrollen slik den er blitt kosntruert som skaper dette problemet.
Vold mot barn i institusjoner og i hjemmet ville fremdeles vært tillatt om det ikke var for feministene. dere tror da ikke at det var Høyremenn som foreslo dette? De var mot, de, de ville ha disiplin og la den enkelte skole og familie forvalte dette selv. "Enhver forelder vet best osv..."
Om dere sitter hjemme, så gjør det i det minste i respekt og takknemlighet for de damene som har gitt dere mulighetene dere tar for gitt. Fra stemmerett til lønnet permisjon.. 
__________________
“Time and trouble will tame an advanced young woman, but an advanced old woman is uncontrollable by any earthly force.”
― Dorothy L. Sayers
|