Jeg har vært på eventyr i Atlasfjellene
En fantastisk 11 dagers trekkingopplevelse gjennom berberlandsbyer og over fjellpass, sovende i telt, på matter i gites, på jordgolv i åpne steinhytter. Opp bratte fjell i timevis uten mulighet til et eneste flatt hvilesteg og med kuliminering sist søndag da vi nådde toppen av Mt. Toubkal 4167 m.o.h.like etter kl. 8 om morgen. Starta kl. 05.00 med hodelykter i mørket, og med et seint, jevnt tråkk gikk det ganske radig oppover. Bare en persom måtte snu pga. høydeproblemer.
Fantastisk crew av guide, kokk, muldyrførere, virkelig herlige mennsker med en stor porsjon varm humor!
Du sitter i soveposen din inni ei steinhytte med tre vegger og jordgolv ved bredden av Lac d'Ifni. Ute skumrer det av rosa-rødt lys som er så typisk når det brygger opp til uvær i Atlasfjellene. Du spiser dadler og nøtter og prøver å ta alt dette vakre inn. Og sjelden har du hatt det bredre.
For noen ville og betagende fjell det er i dette området, (High Atlas) og akkurat når du tror at nå er du så høyt oppe at det ikke finnes flere landsbyer, så dukker det opp enda en hengende berberlandsby som syder av liv og som har sin lille kafé hvor du kan slurpe i deg nydelig, søt myntete.
For dere som er glad i å gå i fjellet: Dette anbefales på det aller varmeste! 
Har mellomlandet i Italia for et par dager, og drar hjem i morgen.
|