Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon

Oppfordre jenter til å velge realfag?

Generell diskusjon Forum for generell diskusjon av temaer som ikke passer inn under andre kategorier.

Svar
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 06-05-11, 08:06   #1
Tjorven
ej ikke møjkets heije
 
Tjorven sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Oslo
Innlegg: 42.019
Blogginnlegg: 181
Tjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme omTjorven har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Oppfordre jenter til å velge realfag?

Jeg leser for tiden Dagens Næringsliv, og det har det nå de siste ukene vært en lengre artikkelserie om mangel på ingeniører og ønske om at flere, og særlig jentene, skal velge realfag/ingeniørutdanning.

Er dette noe du kommer til å ta aktivt stilling til og pushe på egne barn? Det er interessant å høre fra både gutte- og jentemammaer.

Jeg var selv svært flink i matte på skolen (fikk bare 6'ere alltid i matte). Det var flere av lærerene som forsøkte å få meg til å velge realfag. Jeg strittet imot. Det interesserte meg ikke, og jeg ville heller bruke tid på fag som interesserte meg. Foreldrene mine var aldri involvert i denne diskusjonen. De ble bare informert om hva jeg hadde tenkt til å velge og hva lærerene mine syntes om valget. Jeg endte opp med å ta samfunnsfaglig matte (den enkle matteversjonen), bedriftsøkonomi og samfunnsfag, for så å gå videre på økonomistudier. Jeg har hele tiden vært fornøyd med valget jeg tok. Men jeg ser nå at jeg sikkert kunne trivdes i en del ingeniørjobber også. I dag er jeg alene økonom blant en rekke ingeniører på jobb.

Jeg hadde tydeligvis anlegg, men skal man få velge ut fra lyst eller anlegg?

__________________
Snuppa 05, Knerten 07
Tjorven er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:10   #2
Niobe
Personlig pessimist
 
Niobe sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2006
Innlegg: 28.077
Blogginnlegg: 11
Niobe har et rykte de fleste bare kan drømme omNiobe har et rykte de fleste bare kan drømme omNiobe har et rykte de fleste bare kan drømme omNiobe har et rykte de fleste bare kan drømme omNiobe har et rykte de fleste bare kan drømme omNiobe har et rykte de fleste bare kan drømme omNiobe har et rykte de fleste bare kan drømme omNiobe har et rykte de fleste bare kan drømme omNiobe har et rykte de fleste bare kan drømme omNiobe har et rykte de fleste bare kan drømme omNiobe har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Vanskelig, det der. Jeg ble pushet. Hadde anlegg for realfag og trodde det var det jeg ville. Det viste seg at det va mest de jeg var opplært til å tro jeg ville. Jeg oppdaget veldig sent at det ikke stemte, og følte da at jeg stod på bar bakke, uten en anelse om hva jeg egentlig ville.

__________________
«If you can’t be a good example, at least be a horrible warning.»
- Aileen Wuornos, seriemorder
Niobe er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:11   #3
Darth
En, av to-tre
 
Darth sin avatar
 
Medlem siden: Apr 2011
Innlegg: 5.150
Darth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt avDarth har mye å være stolt av
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Jeg syns man skal få velge ut i fra lyst. Jeg er overhodet ikke bekymret for jenter i høyere utdanning - de er i flertall både her og der etterhvert, og de gjør det betydelig bedre enn gutta. Jeg tror det er relativt kort tid til jentene inntar realfagene, og de kommer til å gjøre det bra.

Når det gjelder min egen datter så er hun relativt flink på skolen jevnt i alle fagene - og for meg betyr det ingenting om hun tar fordypning i realfag eller samfunnsfag - eller for den saks skyld velger yrkesfag (men da vil jeg nok pushe på at hun tar allmenn påbygg før hun evt. tar læretid). Jeg ønsker at barna mine skal jobbe med noe de trives med - ikke bli matematikere fordi det er strategisk lurt.

Uansett så tror jeg at utdanningsvalg henger mye sammen med både oppdragelse og sosialisering i skolen - jeg tror som sagt at det ikke er mange årene før jentene inntar guttas siste bastion.

Darth er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:14   #4
Toffskij
kamerat
 
Toffskij sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 29.196
Blogginnlegg: 694
Toffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Njah. Jeg er humanist selv, og kan vanskelig se for meg at jeg vil protestere mot at ungene velger språkfag på universitetet. Men jeg vil oppfordre dem til å forfølge ting de er sterke i og gjøre ting skikkelig.

Derimot skal de nok slite med å selge inn trøste-og-bære-yrker til mor.

__________________
Prima (0503) et Secunda (0505)

“Do you find it easy to get drunk on words?"
"So easy that, to tell you the truth, I am seldom perfectly sober.”
(Dorothy L. Sayers, Gaudy Night)
Toffskij er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:18   #5
Veronal
Etylbarbital
 
Veronal sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 19.554
Veronal har et rykte de fleste bare kan drømme omVeronal har et rykte de fleste bare kan drømme omVeronal har et rykte de fleste bare kan drømme omVeronal har et rykte de fleste bare kan drømme omVeronal har et rykte de fleste bare kan drømme omVeronal har et rykte de fleste bare kan drømme omVeronal har et rykte de fleste bare kan drømme omVeronal har et rykte de fleste bare kan drømme omVeronal har et rykte de fleste bare kan drømme omVeronal har et rykte de fleste bare kan drømme omVeronal har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Hva er trøste- og bæreyrker?

Mine unger har to foreldre innen realfag, så jeg trenger ikke å gjøre annet enn å lene meg tilbake og la passiv diffusjon og statistikk gjøre jobben.

__________________
Du har fått et møljetall. Vil du splitte eller herske?
Veronal er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:22   #6
Nenne
Introvert optimist
 
Nenne sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Telemark
Innlegg: 24.302
Blogginnlegg: 202
Nenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

I utgangspunktet så søker vel de fleste av oss i retning av det vi er flinke til, så jeg antar vel at det man har evner og anlegg for i stor grad også virker spennende. Slik jeg ser det er vel denne artikkelserien kanskje ment å skulle selge inn ingeniøryrket til jenter, få dem til å se at dette også er en mulighet.

Jeg er siv.ing og da jeg gikk på NTH så hadde vi såkallt jentedag på sommeren. Idéen med den var å få jenter som hadde fått studieplass til å faktisk takke ja til denne plassen. De ble invitert opp, fikk omvisning, fikk snakke med noen av oss som allerede var igang med studiene, fikk tid til å finne bosted og til å få et kjapt inntrykk av medstudentene. Dette var veldig vellykket og jenteandelen økte.

Jeg har sett for meg at artikkelserien prøver å få til noe av det samme, å gi jenter tro på at ingeniøryrket og realfagene er for dem også.

__________________
Nenne

Storesøster (juli -99), Storebror (mars -02), Lillebror (oktober -04)
Nenne er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:23   #7
Nenne
Introvert optimist
 
Nenne sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Telemark
Innlegg: 24.302
Blogginnlegg: 202
Nenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme omNenne har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Opprinnelig lagt inn av Veronal, her.

Mine unger har to foreldre innen realfag, så jeg trenger ikke å gjøre annet enn å lene meg tilbake og la passiv diffusjon og statistikk gjøre jobben.

Ja, også det da, selvfølgelig.

__________________
Nenne

Storesøster (juli -99), Storebror (mars -02), Lillebror (oktober -04)
Nenne er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:23   #8
Toffskij
kamerat
 
Toffskij sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 29.196
Blogginnlegg: 694
Toffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme omToffskij har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Vero: Lavtlønnet kroppsarbeid i helse- og omsorgssektoren. :provoserende på morgenkvisten: (Jeg kjenner døtrene mine, så jeg gjør egentlig samfunnet en tjeneste her. )

__________________
Prima (0503) et Secunda (0505)

“Do you find it easy to get drunk on words?"
"So easy that, to tell you the truth, I am seldom perfectly sober.”
(Dorothy L. Sayers, Gaudy Night)
Toffskij er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:28   #9
Katta
maler
 
Katta sin avatar
 
Medlem siden: Jul 2008
Hvor: Trondheim
Innlegg: 31.269
Blogginnlegg: 92
Katta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Re: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Jeg synes de skal velge ut fra lyst. Men jeg tror det er viktig å oppmuntre jenter i realfag, i hvertfall ikke fortelle dem at de ikke kan. Og jenter som gjør det bra i realfag må få vite klart og tydelig at det er endel muligheter som lukker seg når man velger bort disse fagene. Men man må velge det man er interressert i uansett kjønn tenker jeg, det er bare synd det ikke er flere jenter som har nok interresse til å velge skisse fagene.

__________________
Storebror 2002 - Toern 2003 - Plutt 2009 - Mikro 2012
Katta er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:30   #10
Appelsin
Søt og rar
 
Appelsin sin avatar
 
Medlem siden: Jan 2008
Hvor: Bergen
Innlegg: 10.753
Blogginnlegg: 264
Appelsin har en fantastisk fremtidAppelsin har en fantastisk fremtidAppelsin har en fantastisk fremtidAppelsin har en fantastisk fremtidAppelsin har en fantastisk fremtidAppelsin har en fantastisk fremtidAppelsin har en fantastisk fremtidAppelsin har en fantastisk fremtidAppelsin har en fantastisk fremtidAppelsin har en fantastisk fremtidAppelsin har en fantastisk fremtid
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Tja, man kan jo håpe at jenter som er gode i/velger realfag ender opp med å studere noe annet enn medisin, da

Nei, jeg tviler på at jeg kommer til å dytte noen av barna bevisst i en bestemt retning. Men det kan jo være at min matematikk- og kjemiiver lyser gjennom i løpet av oppveksten. Litt mer sånn aktiv transport ( Veronal) - hvorvidt det slår ut i den ene eller andre retningen vet man vel kanskje aldri.

__________________
2012, 2007 og 2004
Appelsin er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:32   #11
Esme
Mother of Dragons
 
Esme sin avatar
 
Medlem siden: Nov 2006
Hvor: Trondheim
Innlegg: 20.029
Blogginnlegg: 76
Esme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Jeg har inttrykk av at mange unge jenter velger ubevisst vekk realfagsjobber som mulige jobber i fremtiden egentlig uten grunn. Derfor tror jeg det er viktig at man minner dem på at det er en mulighet å velge disse yrkene også. Det er mange av disse yrkene som er fleksible, godt lønnet og svært interessante så jeg synes det er skikkelig synd at så mange flinke jenter velger det bort uten å ordentlig vurdere dem.

__________________
It takes a great deal of effort to sustain a conservative, trustworthy persona.
Esme er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:35   #12
allium
Bare sær
 
allium sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 11.237
allium har et rykte de fleste bare kan drømme omallium har et rykte de fleste bare kan drømme omallium har et rykte de fleste bare kan drømme omallium har et rykte de fleste bare kan drømme omallium har et rykte de fleste bare kan drømme omallium har et rykte de fleste bare kan drømme omallium har et rykte de fleste bare kan drømme omallium har et rykte de fleste bare kan drømme omallium har et rykte de fleste bare kan drømme omallium har et rykte de fleste bare kan drømme omallium har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Jeg tenker som Esme. Hva man har lyst til er gjerne også et resultat av ytre påvirkning. Så jeg dytter min matematikkflinke datter i retning realfag.

__________________
90 - 96 - 00

Forget your perfect offering, there is a crack in everything, that's how the light gets in.
allium er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:36   #13
LaLuna
aldrende
 
LaLuna sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 1.813
LaLuna har en fantastisk fremtidLaLuna har en fantastisk fremtidLaLuna har en fantastisk fremtidLaLuna har en fantastisk fremtidLaLuna har en fantastisk fremtidLaLuna har en fantastisk fremtidLaLuna har en fantastisk fremtidLaLuna har en fantastisk fremtidLaLuna har en fantastisk fremtidLaLuna har en fantastisk fremtidLaLuna har en fantastisk fremtid
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Jeg har bare to gutter å påvirke, og punkt én: De skal få velge selv, i de retningene de har interesser.
Punkt to: Hvis de ikke vet sin arme råd og ikke har noen interesser i noen retning, vil jeg foreslå at de tar to utdannelser hver: En av dem blir bilmekaniker og elektriker, den andre rørlegger og snekker.
Så er vi dekket til evig tid.

__________________
Storebror (2003) og lillebror (2004)

Serenity now
LaLuna er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:40   #14
Stompa
50 & somewhat fab
 
Stompa sin avatar
 
Medlem siden: Nov 2006
Hvor: Nordpå
Innlegg: 15.237
Stompa har en fantastisk fremtidStompa har en fantastisk fremtidStompa har en fantastisk fremtidStompa har en fantastisk fremtidStompa har en fantastisk fremtidStompa har en fantastisk fremtidStompa har en fantastisk fremtidStompa har en fantastisk fremtidStompa har en fantastisk fremtidStompa har en fantastisk fremtidStompa har en fantastisk fremtid
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Jeg var selv flink i matte og andre realfag (5 og 6 i første klasse på vgs), men syntes ikke det var gøy, så jeg valgte språkfag, helt uten påvirkning fra foreldrene mine. Jeg har aldri angret på det valget, verken økonomisk eller ift innhold i arbeidsdagen min (OK, kanskje av og til når jeg retter tyskprøver der alt er feil ), så jeg kommer ikke til å pushe realfag som et bedre valg enn andre. Men begge mine to er flinke og interesserte i matte/tall/realfag og jeg kommer absolutt til å oppmuntre dem til å følge opp interessen hvis det er aktuelt for dem. Jeg er også på vakt mot tendensen jeg ser hos en del jenter til at realfag pr.def. ikke er populært fordi det bare er sånn.

__________________
2001 og 2001
Stompa er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:40   #15
Cuyahoga
etterpåklokest
 
Cuyahoga sin avatar
 
Medlem siden: Aug 2010
Innlegg: 7.880
Blogginnlegg: 179
Cuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt av
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Opprinnelig lagt inn av Darth, her.

Jeg syns man skal få velge ut i fra lyst. Jeg er overhodet ikke bekymret for jenter i høyere utdanning - de er i flertall både her og der etterhvert, og de gjør det betydelig bedre enn gutta. Jeg tror det er relativt kort tid til jentene inntar realfagene, og de kommer til å gjøre det bra.

Når det gjelder min egen datter så er hun relativt flink på skolen jevnt i alle fagene - og for meg betyr det ingenting om hun tar fordypning i realfag eller samfunnsfag - eller for den saks skyld velger yrkesfag (men da vil jeg nok pushe på at hun tar allmenn påbygg før hun evt. tar læretid). Jeg ønsker at barna mine skal jobbe med noe de trives med - ikke bli matematikere fordi det er strategisk lurt.

Uansett så tror jeg at utdanningsvalg henger mye sammen med både oppdragelse og sosialisering i skolen - jeg tror som sagt at det ikke er mange årene før jentene inntar guttas siste bastion.

Vet du noe jeg ikke vet?

Cuyahoga er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:41   #16
Kanina
Sviiisj!!
 
Kanina sin avatar
 
Medlem siden: Jan 2008
Hvor: Enga
Innlegg: 13.057
Blogginnlegg: 841
Kanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtidKanina har en fantastisk fremtid
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Opprinnelig lagt inn av Esme, her.

Jeg har inttrykk av at mange unge jenter velger ubevisst vekk realfagsjobber som mulige jobber i fremtiden egentlig uten grunn. Derfor tror jeg det er viktig at man minner dem på at det er en mulighet å velge disse yrkene også. Det er mange av disse yrkene som er fleksible, godt lønnet og svært interessante så jeg synes det er skikkelig synd at så mange flinke jenter velger det bort uten å ordentlig vurdere dem.

Ja, det tror jeg er veldig sant. Hvis jeg skal huske tilbake til ungdomsskolen, f.eks., trodde jeg at realfag bare kunne brukes til å bli naturfagslærer omtrent. (Bortsett fra biologi, da, men det er jo det mest "jentete" av realfagene", og det så jeg for meg at jeg kunne bruke til å redde planeten med. )

__________________

Kanina er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:42   #17
Mandino
inn i dimman
 
Mandino sin avatar
 
Medlem siden: Jan 2007
Hvor: Oslo
Innlegg: 3.230
Mandino imponerer mange og er sikkert smartMandino imponerer mange og er sikkert smartMandino imponerer mange og er sikkert smartMandino imponerer mange og er sikkert smartMandino imponerer mange og er sikkert smartMandino imponerer mange og er sikkert smartMandino imponerer mange og er sikkert smart
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Mannen er sivilingeniør, via lang omvei (elektro, teknisk fagskole, forkurs ingeniør og så siv.ing studier). Jeg har studert samfunnsvitenskapelige- og humanistiske fag ut fra lyst (hadde gode karakterer i realfag). Våre jenter skal få velge selv hva de vil studere når den tid kommer, vi vil støtte deres egne valg og ikke pushe dem. I min familie er det vanlig å ta utdannelse i godt voksen alder, så mottoet er: "Det er aldri for sent". Selv er jeg snart lærer (PPU) og gleder meg til karriereskifte etter mange år i privat sektor.

__________________
Mandino

Mamma til to skjønne jenter.
Mandino er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:43   #18
Neket
Har diplom
 
Neket sin avatar
 
Medlem siden: Jun 2010
Innlegg: 14.708
Neket har mye å være stolt avNeket har mye å være stolt avNeket har mye å være stolt avNeket har mye å være stolt avNeket har mye å være stolt avNeket har mye å være stolt avNeket har mye å være stolt avNeket har mye å være stolt avNeket har mye å være stolt avNeket har mye å være stolt avNeket har mye å være stolt av
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Det høres ut som en god plan, LaLuna!

Jeg har to jenter, men de er såpass små enda. Eldste går på skolen, og er veldig skoleflink (enn så lenge hvertfall), og for tiden fokuserer vi på at hvis hun jobber bra på skolen kan hun bli hva hun vil. Læreren hennes har fått for seg at hun skal bli lege

Jeg kommer nok til å pushe henne litt mot realfag hvis hun fortsetter som nå, men til syvende og sist må hun jo få velge selv. Pappa pushet meg til å bli ingeniør, jeg strittet i mot, og valgte noe helt annet, men jeg ser jo nå at han hadde et poeng, og at jeg kanskje burde valgt den fysikken på videregående likevel. Men det ble da folk av meg også.

Neket er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:43   #19
Cuyahoga
etterpåklokest
 
Cuyahoga sin avatar
 
Medlem siden: Aug 2010
Innlegg: 7.880
Blogginnlegg: 179
Cuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt avCuyahoga har mye å være stolt av
Standard

Sv: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Jeg kommer glatt til å rekruttere ungene mine, både døtrene og sønnene, til realfag/teknologifag dersom de ser ut til å ha anlegg for det. Både mannen og jeg har teknologiutdanning.

Cuyahoga er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 06-05-11, 08:45   #20
Katta
maler
 
Katta sin avatar
 
Medlem siden: Jul 2008
Hvor: Trondheim
Innlegg: 31.269
Blogginnlegg: 92
Katta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Re: Oppfordre jenter til å velge realfag?

Jeg tror også det er viktig med info om yrker, ikke bare studier. Jeg er et eksempel på realfagsflink jente som endte på medisin. Jeg har det bra med valget mitt, men jeg ser jo at også jeg var kjønnsrollepåvirket. Eller mest av alt påvirket av behovet for trygghet, å vite hva man blir. Det hadde nok egentlig passet meg minst like bra med et siving-løp, men jeg så liksom ikke helt hvor de studiene endte jobbmessig.

__________________
Storebror 2002 - Toern 2003 - Plutt 2009 - Mikro 2012
Katta er ikke aktiv   Svar med sitat
Svar


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 03:54.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no