Indianerstammer som ikke er kontaktet
Jeg leste dette på dagbladet.no nå:
http://www.dagbladet.no/2011/06/25/n...ndet/17058612/
Sitat:
Brasil har en politikk som går ut på at man ikke skal kontakte stammefolk som lever beskyttet i Amazonas. Istedet skal de beskyttes for omverdenen slik at de kan få fortsette å leve på samme måte som de alltid har gjort. De lokale myndighetene i Amazonas har kartlagt 68 isolerte stammer. 14 av disse er aldri blitt kontaktet av myndighetene.
Sitat:
2000 mennesker
Koordinator for den brasilianske regjeringens indianerfond i Vale do Javari, Fabricio Amorim, sier at arbeidet med å identifisere og beskytte disse indianerstammene krever mange års systematisk arbeid. I tillegg til de 14 kjente stammene, som ikke er blitt kontaktet, er det funnet satelittbilder som indikerer at det kan leve ytterligere åtte stammer som ennå ikke er endelig bekreftet ved fotografier. Fabricio Amorim sier at omlag 2000 mennesker lever i de kjente stammene i Amazonas-jungelen.
Sitat:
Kontrollposten er etablert med støtte fra det norske Regnskogfondet. De små samfunnene til de ukontaktede indianerstammene er ekstremt sårbare for all type kontakt. De er ikke motstandsdyktige mot sykdommer som er ufarlige for oss. At halvparten dør etter kontakt, er ikke uvanlig. Selv små inngrep i skogen kan ha dramatiske følger for deres mulighet til å skaffe seg mat.
Dette er jo kjempespennende!
Er det noen som vet mer om dette?
__________________
--
Bonusgutten 06
Storebror 07
Lillesøster 09
|