Sv: Jeg har tenkt til …
Opprinnelig lagt inn av Ryli, her.
For meg er tenkt til og tenkt på to forskjellige ting.
Jeg har tenkt til å gjøre noe.
Jeg har tenkt på noe.
Er det noe fornuftig i dette her, eller er jeg helt på bærtur?
"Tenkt til" og "tenkt på" er ganske riktig to helt forskjellige konstruksjoner med forskjellige betydninger. Hvis verbet tenke skal ta et objekt som er et substantiv eller tilsvarende, må det ha preposisjonen "på" imellom.
Jeg tenker på sol og sommer.
Jeg tenker på både det ene og det andre.
Her betyr verbet noe sånt som "bedrive kognitiv aktivitet".
Man trenger ikke "på" hvis man har å gjøre med et såkalt indre objekt, dvs. et objekt som har noe av samme betydning som verbet:
Han tenkte store tanker.
I konstruksjoner der verbet betyr "planlegge, ha som intensjon" og tar et objekt som er en infinitiv, trenger man heller ikke noen preposisjon.
Jeg har tenkt å bake pepperkaker.
Det er imidlertid veldig utbredt å putte inn et "til" der, sånn som i dine eksempler.
Jeg har tenkt til å bake pepperkaker.
Det er nok ikke helt stuerent, og det er ingen sånne eksempler i Bokmålsordboka, men det er altså veldig vanlig og på ingen måte ulogisk eller spesielt dialektbundet. Men hvis jeg var korrekturleseren din, ville jeg sannsynligvis strøket det, fordi den andre varianten har høyere prestisje.
__________________
Prima (0503) et Secunda (0505)
“Do you find it easy to get drunk on words?"
"So easy that, to tell you the truth, I am seldom perfectly sober.” (Dorothy L. Sayers, Gaudy Night)
|