Sv: Hvilke bøker leste du som barn/ungdom?
De bøkene som for alvor ga meg permanent leselyst, tror jeg må ha vært Fem-serien av Enid Blyton. I oppveksten var jeg hestejente, så det ble naturlig nok en viss dose hestebøker, masse trash gjennom Penny-klubben, og enkelte perler som Min venn Flicka og Silkesvarten.
Jeg hadde også et stort forbruk av bøker av typen Bobsey, Lykkebarna, Nancy Drew og Hardy-guttene. Jeg var medlem av Bokklubbens barn, og jeg tror foreldrene mine kjøpte det meste, så litt seriøs litteratur var jeg da innom. I tillegg var jeg en flittig bibliotekgjest, og de bøkene jeg husker best derfra, er en serie med biografier for barn, om kjente personer (som jeg ikke kommer på så mange av i farten, men blant dem muligens Helen Keller og Benjamin Franklin).
Jeg er mor til en jente på snart 7 år, og må innrømme at når vi skal finne nye bøker å lese, er valget noe farget av mine erfaringer. Derfor har det gått mye i Anne-Cath. Vestlys bøker (i 2007 er det ingen som hever et øyenbryn fordi pappaen til Aurora og Sokrates er hjemmeværende med barn ). Herlig!
|