Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon > Nyheter og media

Flørtende kvinner er selv skyld i voldtekt (Aftenbladet)

Nyheter og media Forum for diskusjoner av nyheter og artikler. Husk å lenke til aktuell artikkel i første innlegg, så meddebattantene får mulighet til å sette seg inn i temaet.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 26-04-07, 10:39   #11
Claire
Sær og kresen
 
Claire sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 5.587
Claire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Flørtende kvinner er selv skyld i voldtekt (Aftenbladet)

Opprinnelig lagt inn av Anuk, her.

Men nå tenker jeg på spørreundersøkelsen - hvorfor menn har svart som de har svart og at resultatet er så sjokkerende som det er. For meg henger det ikke helt sammen at undersøkelsen spør om "ansvar" - og mange svarer "delvis ansvarlig". Og så slår avisene det opp at menn mener at "kvinner har selv skyld i voldtekt". Jeg tror ikke menn mener det. Jeg tror derimot at de mener at kvinner også må ta litt ansvar for at ting IKKE skal skje - og det er noe annet.

Jeg ser at vinklingen om at "kvinner selv har skylda" er mye mer spennende for media, og jeg ser at undersøkelsen kan bli litt (eller delvis, kanskje ) misforstått.

Men det er litt skremmende at hver gang det er snakk om voldtekt, jmf, "voldtektsbølgen" her for en tid tilbake, så kommer det mange råd om hvordan kvinner skal forholde seg. Veldig lite oppmerksomhet rettes mot hvordan dette kan forebygges blant menn, hvilke holdninger som ligger til grunn for at slike ting skjer. Og jeg er bekymret for at de holdningene bare forsterkes av at man fokuserer på hva kvinner kan gjøre, og at kvinner må ta ansvar for egen sikkerhet.

__________________
You don't have to be black to sing the blues
From what I gather all you got to be is blue
(Joan Baez)
Claire er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 13:17.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no