Barnehage fører til omsorgssvikt? (VG)
http://www.vg.no/pub/vgart.hbs?artid=177734
Fremskrittspartiets representant i Stortingets Familie og kulturkomité, Karin S. Woldseth, er bekymret for at lang oppholdstid i barnehagene kan føre til omsorgssvikt i hjemmet.
- Er det en grunn til at foreldre ikke kan ta vare på barna sine? Er det fordi de har vært oppdratt i barnehager omtrent fra de ble født, sa hun i Stortingets spørretime onsdag.
Vi går ut fra at Woldseth mente dette som et retorisk spørsmål som det ikke finnes noe klart ja- eller nei-svar på. Og før alle går i skyttergravene bør man kunne si at det må være lov å reise spørsmål og problemstillinger ved noen av konsekvensene av den omfattende og svært raske utbyggingen av barnehagetilbudet som vi nå opplever - både for samfunnet, familiene og det enkelte barn.
Men når man kommer med en så dramatisk antydning som det Woldseth gjør fra Stortingets talerstol, bør man ha ganske velbegrunnede indikasjoner på at dette i hvert fall kan være en reell problemstilling. Det holder ikke, som Woldseth gjorde på Politisk kvarter på NRK P2 i går, med å henvise til ikke nærmere angitte rapporter fra USA og Tyskland.
Bare å slå fast at antall barnevernssaker har økt med antall barnehageplasser i Norge, er som å påstå at kriminaliteten har økt med hver nye arbeidsplass i politiet.
Ikke minst fordi barnehagene spiller en nøkkelrolle når det gjelder å oppdage og melde fra om omsorgssvikt i tilfeller som neppe ville ha blitt oppdaget om ikke barna gikk i barnehage.
Woldseth gir også uttrykk for en mer ideologisk fundert bekymring for at barnehagene bygger en sosialistisk idé om at staten skal oppdra barna. Dette er en annen, stadig tilbakevendende debatt mellom høyre- og venstresiden i norsk politikk.
Om man for argumentasjonens skyld skal gi Woldseth rett i at dette er konsekvensen av norsk barnehagepolitikk, er det i så fall en statsoppdragelse Frp har gitt et vesentlig bidrag til og velsignelse av gjennom sin aktive deltagelse i barnehageforliket med Sosialistisk Venstreparti og Arbeiderpartiet i 2003.
|