Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon > Nyheter og media

Dødshjelp

Nyheter og media Forum for diskusjoner av nyheter og artikler. Husk å lenke til aktuell artikkel i første innlegg, så meddebattantene får mulighet til å sette seg inn i temaet.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 27-05-09, 11:07   #10
Esme
Mother of Dragons
 
Esme sin avatar
 
Medlem siden: Nov 2006
Hvor: Trondheim
Innlegg: 20.029
Blogginnlegg: 76
Esme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Dødshjelp

Opprinnelig lagt inn av Polyanna, her.

Dere medisinere: Hvor mye av dette problemet (at folk lider til døde og er så desperate av smerte at de heller vil dø) ville vært gjort irrelevant med LANGT bedre opplæring og fokus på riktig smertelindring i terminalfasen, bedre og flere hospicer, etc.?

Jeg har ikke noe tall på dette, selv om det helt sikkert finnes studier på det.

Men etter min erfaring så er det en betydelig del av kreftpasienter (som er de som jeg kjenner best til) som er underbehandlet. Leger og sykepleiere har ofte ikke guts nok til å sette enkeltdoser med 70 mg morfin f.eks, og jeg har måttet være med flere ganger for å stå ved siden av når sykepleiere skal gi det, fordi de synes det er så mye. Og god smertebehandling er arbeidskrevende, man må monitorere og følge opp hver eneste dag, og er smertene for store så må man øke med stor nok dose, ikke drive og fisle rundt. I tillegg så er det en del plager som ikke er så lette å behandle men som kan være det største problemet for pasienten, forstoppelse f.eks på grunn av opioidbruk kan være forferdelig plagsomt og det er ikke så lett å få bukt med. Likeledes kvalme.

Så det er vanskelig arbeide og jeg tror det hadde hjulpet mye med bedre opplæring og fokus på det ja.

Når det gjelder andre pasienter som jeg kan tenke meg er de som kunne tenkes å søke om aktiv dødshjelp, som MS-pasienter og slikt så vet jeg ikke helt, det er Missas felt.

__________________
It takes a great deal of effort to sustain a conservative, trustworthy persona.
Esme er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 02:44.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no