Sv: Streikerett?
Opprinnelig lagt inn av Floksa, her.
Ok, jeg skjønner det dit hen at streik er et viktig og bortimot, i allefall, akseptert virkemiddel og at det rammer tredjeperson (hardt) er helt greit og noe man må regne med å ha forståelse for.
Ingen her som er for streik som ville blitt sur mao om 30.000 bønder aksjonert med traktorer på på de store innfartsårene i 4 uker i strekk, så lenge det er en del av en lønnskamp. 
Me like!!!
Selvsagt ikke. Klart man blir sur om det blir tomt for melk og brød i butikkene. Det burde i så fall være svært effektivt for bøndene. på den annen side, og dette er noe som gjelder alle streikende organisasjoner, må man også ta med i avveiningen ulempen en streik har for de ansattes omdømme og den sympati de får i befolkningen. Dette er et viktig moment, som organisasjonene også jobber mye med. Hvordan profilere kravene på en måte som fremmer sympati for kravene. I sykepleierstreiken som nå er over, så jeg at både de streikende og arbeidsgiver prøvde å legge skylden på hverandre for at liv og helse sto i fare. Sykepleierne mente f.eks. at sykehusene ikke søkte om nok dispensasjoner, og dermed fremsto de som omtenksomme som ikke ville at liv og helse skulle stå i fare.
Og angående aksjoner: klart man ikke kan blokkere innfartsårer, hvor tar du det fra? Vi har streikerett i Norge, men det er knyttet visse regler til det, nemlig at man lar være å arbeide i en periode, og at det ikke skal gå utover liv og (alvorlig) helse. Alle andre slags aksjonsformer er omfattet av andre regelverk (og vil kunne være brudd på lover, f.eks. hærverk, sivil ulydighet, brudd på trafikkbestemmelsene etc).
__________________
|