Sv: Beltestol i forsetet?
Opprinnelig lagt inn av Robyn, her.
Men hvor går egentlig grensa? Min snart 7 åring er over 130 høy og 30 kg. Stor og robust gutt med andre ord, kan han sitte i beltestolen foran en sjelden gang?
Trygg Trafikk sier ikke noe om alder, men er krystallklare på at høyden bør være over 140 cm.
Sitat:
Og et tilleggsspørsmål, grensa på beltestolen sier 36 kg. Jeg ser for meg at minsten passerer den vekta før jeg kommer til å være bekvem med å kutte ut setet, er det en sikkerhetsmessig grense eller er det bare en øvre standardgrense de har satt?
Det er en sikkerhetsgrense. Trygg Trafikk sier at beltestolen ikke skal brukes lenger når barnet passerer 35 kg, selv om det ikke har nådd 150 cm.
Svært få barn bikker 35 kg før de har passert 135 cm, som er nedre grense for ekstra sikring. (Barn under 135 cm skal sitte på pute eller i stol. Barn mellom 135–150 skal gjøre det hvis det finnes sikring i bilen og hvis de ikke har passert 35 kg.)
|