Sv: [Folkets info] Urovekkende info om HPV-vaksinen
Opprinnelig lagt inn av Lille meg, her.
Min oppsummering av saken er at
* akkurat MMR-vaksine og autisme har blitt mer og grundigere undersøkt enn mange andre bivirkninger av vaksine. Det man ser, er at det er slett ingen overrepresentasjon av autisme blant de som har fått vaksinen kontra de som ikke har fått vaksinen. En slik overrepresentasjon vil man kunne forvente om det var slik at MMR gir autisme.
* autisme ofte blir diagnostisert i den perioden hvor barn får MMR-vaksine, slik at disse to tingene lett kan sammenfalle i tid. I slike tilfeller er det lett å se en sammenheng som slett ikke er der.
* det kan godt være en sammenheng mellom infeksjoner og autisme. Dette vet vi fremdeles veldig lite om. Dermed kan det være en sammenheng mellom å få en vaksine med svekkede eller døde virus inn i kroppen, og autisme. Men samtidig vil det jo være meget sannsynlig at autismen da også kan utløses av en helt dagligdags forkjølelse hvor man får aktive og levende virus inn i kroppen. Hvis syke/svekkede/døde virus utløser autisme - hva kunne egentlig aktive virus av denne sykdommen forårsake?
.. Det var min kjappe oppsummering. Flere har sikkert andre poeng. Som noen her påpekte, så kan det jo være at det er andre ting i vaksinen (altså ting i væsken som vaksinen ligger i) som utløser autisme. Men dette tror jeg ikke har blitt særlig grundig debattert, egentlig.
Og forøvrig. Det er vel ikke noen som påstår at Pesten lyger, er det vel? Men det er koblingen mellom MMR og autisme man ikke er sikker på. Det kan like mye ha vært helt tilfeldig. Utløst av en forkjølelse. Eller et flåttbitt. Eller noe helt annet. Som ingen av oss har kontroll over. Men her påstår altså Pesten hårdnakket at hun vet bedre. Hun vet at ungen fikk autisme pga MMR-vaksinen.
Hvis det jeg har uthevet stemmer, så vil det si at Pestens påstand om at hennes barn fikk autisme utløst av vaksinen faktisk slett ikke er "grundig tilbakevist som usann". Det betyr selvsagt også at barnets autisme nok ville blitt utløst av den første og beste kraftige sykdomsrunden barnet fikk i etterkant, men det ble altså MMR for akkurat dette barnet. Dette er jo ikke i strid med at det ikke er forskjell av forekomst av autisme hos vaksinerte og ikkevaksinerte.
__________________
Feilen med verden er at de dumme er så skråsikre på alt - og de kloke så fulle av tvil. Bertrand Russel
|