Sv: Politi med hijab?
Opprinnelig lagt inn av Benmurphy, her.
I denne sammenhengen betyr «politiet har et imageproblem» at mange ser på dem som systematisk rasistiske, problemet er altså hvordan de blir oppfattet, og det mener jeg at de bør prøve å gjøre noe med. I den grad de faktisk gjør det har jeg ikke inntrykk av at de gjør det riktig. Og igjen: dette problemet eksisterer uavhengig av graden av faktisk rasisme i politiet, men det vil antagelig være vanskeligere å gjøre noe med det hvis rasisme faktisk er utbredt i etaten.
Ben "Ministry of Truth" Murphy
Opprinnelig lagt inn av Skilpadda, her.
Det er mange som oppfatter at det er rasisme i politiet, men det er kanskje særlig hos folk som er utsatt for rasisme selv, og hos folk som i utgangspunktet er kritiske til politiet, man mest finner den oppfatningen. (Jeg kan jo tenke meg at Asker og Bærum er et område der det er forholdsvis få mennesker som tilhører disse to gruppene, og det kan kanskje være noe av grunnen til at tilliten til politiet er såpass mye høyere enn landsgjennomsnittet akkurat der?) Så det trenger ikke nødvendigvis være sånn at befolkningen som helhet ser det sånn.
Et par linker som viser at oppfatningen klart eksisterer (uten at noen av dem beviser at oppfatningen er riktig, altså, men det var jo ikke det det dreide seg om her):
http://sosialisme.no/politikk/antira..._kampskrift_3/ (Rød Ungdoms "Antirasistisk kampskrift")
http://www.rights.no/publisher/publi...3&tekstid=1083 (Undersøkelse viser at 9 av 10 politifolk har opplevd å bli kalt rasistiske)
http://www.dagbladet.no/nyheter/2007/12/21/521919.html (I forbindelse med denne saken sier SOS Rasisme i en kommentar at "Henleggelsen fra Riksadvokaten er et slag i ansiktet på Obioras familie, og alle med minoritetsbakgrunn som opplever rasistisk trakasering fra politiet. At avgjørelsen ble trenert til siste virkedag før jul viser tydelig at saken er styrt av politiske hensyn, og at rettssikkerheten for en norsk-afrikaner er betydelig mindre enn for hvite, norske politimenn.")
Jeg kan fremdeles ikke se at det dere viser til på noen måte gir uttalelsene deres mer gyldighet. Det blir et litt billig argument i en diskusjon å si at politiet har et imageproblem, for så å begrunne dette i at "mange" ser på dem som systematisk rasistiske. Det blir som å diskutere med et barn som argumenterer på nivået "hvorfor kan ikke jeg gjøre det når alle andre gjør det". Henviser man derimot til at politiet kan ha et imageproblem i enkeltemiljøer blir saken straks en annen, men et av problemene med en del slike miljøer er at de har en grunnleggende negativ holdning til alt som lukter av autoritet og overordnet styring. Foretar man f.eks. undersøkelser i kretser hvor det fremdeles eksisterer tro på den væpna revolusjonen (satt litt på spissen), tror jeg ikke det er problem å finne denne typen oppfatninger av ordensmakten.
At folk baserer sine oppfatninger på sine personlige erfaringer og opplevelser er ganske naturlig, men selv om jeg har opplevet å bli lurt av en håndtverker vil jeg ikke av den grunn gå rundt å påstå at alle snekkere er kjeltringer som gjør en dårlig jobb og tar for mye betalt, og jeg ville heller ikke påstått at snekkerbransjen har et imageproblem.
Forøvrig så sier Lykken det ganske greit i sitt innlegg:
Opprinnelig lagt inn av Lykken, her.
Jeg synes ikke pøbel og mobb fra opptøyene er gode eksempler på de som ikke har tillit til politiet. Lurer på hvorfor de ikke har gode erfaringer? Kanskje det har noe med oppførsel og hva de faktisk gjør ute i gatene. Noe må man jo selv bidra med for å føle seg som fullverdige medlemmer av samfunnet.
Men, man kan jo diskutere hva som kom først, høna eller egget, selvfølgelig.
Det finnes også muslimer som tørr å fronte litt politisk ukorrekte holdninger til hva som skaper fremmedfrykt og hindrer integrasjonsprossessen: http://www.dagbladet.no/magasinet/20...06/459862.html
|