Sv: Alkohol i dåp og konfirmasjon
Opprinnelig lagt inn av Esme, her.
Det står du selvfølgelig fritt til. Poenget mitt er at dersom man mener det er skadelig for barn å se at voksne drikker så er det logisk å aldri servere alkohol når det er barn tilstede.
Om man mener at det ikke kategorisk er skadelig for barn å se voksne drikke alkohol, så er det ikke noe spesielt med dåp eller konfirmasjon heller. Jeg synes heller ikke at det er et bra signal at man «må» ha alkohol når det er noe, men en holdning om at noen ganger har man vin og øl, noen ganger ikke, mor og far tar et glass vin noen ganger på familieselskap, noen ganger ikke, altså at det ikke blir en så sterk symbolverdi, det tror jeg er bra.
Da ser det vel egentlig ut til at vi ikke er så uenige da. Jeg tror det er svært få som mener at barn tar skade av å se voksne drikke alkhol i seg selv. Men måten dette gjøres på innvirker på barnets holdninger til alkohol. (Hyppighet, mengde, symbolverdi, introduksjon osv.)
__________________
Poden 2005 og Pjokken 2008
|